gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu (1994) oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej (ASzWoj 2023). Uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (2024).

Prywatnie pasjonat biegów średniodystansowych. W życiu najbardziej ceni ciężką pracę. Ważna jest dla niego szczerość, sumienność oraz prawdomówność.

Gen. bryg. Stańczyk służbę rozpoczął w 1994 roku w 9. Brygadzie Kawalerii Pancernej im. króla Stefana Batorego w Braniewie. Następnie służył w 6. Brygadzie Artylerii Armat im. gen. Józefa Bema w Toruniu oraz Centralnej Grupie Działań Psychologicznych w Bydgoszczy. Od 2007 roku związany z Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych, a od 2011 r. z Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

Oficer o imponującym szlaku bojowym – uczestnik pięciu misji poza granicami kraju (Syria, Irak, Afganistan).

Z Wojskami Obrony Terytorialnej związany od samego początku formowania - 2017 r. Gen. bryg. pełnił służb W Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej na stanowisku Szefa Oddziału Rodzajów Wojsk. Następnie od 2018 roku został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT.

Z dniem 11 września 2023 objął stanowisko I Zastępcy Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Od 11 października 2023 pełni obowiązki w zastępstwie Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

9 listopada 2023 roku mianowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na stopień generała brygady.
3 maja 2024 roku mianowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wydarzenia

/ godz. 13:00 - 14:00 / Scena -

Polskie Siły Zbrojne 2035. Fundament obrony na przełomie generacyjnym